Během jarní sezóny to s oštěpařským talentem Martinem Florianem nevypadalo úplně dobře. Kvůli vleklým problémům se zády se prakticky nezúčastňoval závodů a ani na tréninku nemohl jít naplno. V tu chvíli asi moc lidí nevěřilo, že by se mohl výraznějším způsobem zapsat mezi nejlepší české dorostenecké oštěpaře všech dob. Své zdraví si šetřil až na červnový republikový šampionát na pražskou Julisku.

To se nakonec ukázalo jako skvělý taktický krok! Martin překvapil možná i sám sebe, když jeho sedmisetgramové náčiní doletělo na neskutečných 73,67 m. Tím deklasoval všechny soupeře, kvalifikoval se na mistrovství Evropy atletů do sedmnácti let a navíc vytvořil nový rekord republikového šampionátu. Z prvního místa tabulek odsunul samotného Jakuba Vadlejcha!

Na evropský dorostenecký šampionát do maďarského Györu pak odjížděl s vědomím, že zopakovat podobně daleký hod nebude snadné. Oštěpařská kvalifikace se konala ve čtvrtek 5. července. Martin napínal nervy svých příznivců až do poslední chvíle. Do finále totiž postoupil až ze dvanáctého místa, což bylo poslední místo postupové! Jeho výkon nebyl ve srovnání s republikou výrazný – pouze 64,91. Bylo jasné, že pro finálový závod bude potřeba přidat.

V sobotu se dvanáctka nejlepších evropských oštěpařů představila ve finále. Štěstí bylo na straně Martina, když se až třetím pokusem (65,23) posunul na osmou příčku zajišťující účast v užším finále. Martinova chvilka pak přišla v závěrečné šesté sérii. Jeho oštěp konečně doletěl opět za sedmdesát metrů! Výkon 71,07 nakonec znamenal páté místo v Evropě.

Martinovi tak všichni můžeme gratulovat ke skvělým výkonům! Dále přejeme, aby se jeho záda dala co nejdříve do pořádku, a mohl se tak v klidu připravovat na další úžasná představení. Velkou zásluhu mají trenéři. Původní jičínský trenér je pan Bohuslav Klimpl, v posledním roce se pak Martin připravuje především v Jablonci pod vedením pana Vladimíra Mašky.