V sobotu 18. května se atleti a atletky z Jičína vydali východním směrem, aby zahájili další ligovou sezónu. Zatímco ženy závodily v Hradci Králové, muži putovali do vzdálenějšího Ústí nad Orlicí. Pro obě družstva se daly vypozorovat také další shodné znaky. Především oba týmy vloni zachraňovaly své soutěže (ženy I. ligu, muži II.) až v baráži a pro letošní sezónu je opět jejich hlavním cílem záchrana. Oba také ztratily oproti loňsku několik důležitých opor a od prvního kola si mnoho neslibovaly. Nakonec však vybojovaly alespoň předposlední místa.

Ženy skončily osmé z devíti družstev, když za zády nechaly výběr Liberce. Pro letošní sezónu se musejí obejít bez loňské nejproduktivnější závodnice, vrhačky Kateřiny Jínové, nebo zraněné juniorské překážkářky Kateřiny Půhoné. Družstvo se tak opřelo především o výkony Daniely Volné, Kateřiny Šindelářové a Jaroslavy Vaněčkové. Daniela vyhrála ve skoku dalekém skvělým výkonem 605 a šestá byla na dvoustovce (25,43). Kateřina zabodovala zase druhým místem v hodu diskem (37,80) a pátou příčkou ve vrhu koulí. Ve skokanských sektorech se dařilo Jarče – třetí místo v trojskoku (11,54) a dělené páté až osmé místo ve skoku o tyči (2,82).

Činily se ale i další závodnice. Vytrvalkyně Gabriela Veigertová a Jana Lenčová obsadily třetí (resp. páté) místo na pětikilometrové distanci časem 19:17 (resp. 20:20). Na osmistovce zazářila novým osobním rekordem o hodnotě 2:30,93 žákyně Veronika Suchardová. Na překážkách zase kvalitní práci odvedla Magdaléna Menčíková, ty krátké přeběhla za 15,36, dlouhé v čase 68,16. Úspěšná byla rovněž štafeta ve složení Brádlerová, Volná, Horáčková, Kozlová, která protnula cílovou čáru na čtvrtém místě.

Také muži počítali před letošním rokem ztráty. Do jiných oddílů přestoupili skokan Tomáš Čapek a desetibojař Jan Rejha. Logickým vyústěním neskutečných výkonů oštěpaře Martina Floriana je pro změnu hostování v pražské Dukle. I tak se ale družstvo mužů mohlo opřít o své tradiční pilíře.

Nejlepším závodníkem byl dle očekávání Ondřej Mikeš, který obsadil druhá místa na dvoustovce (22,78) a dálce (654), šestý skončil v tyči (370). Těsně za ním co do počtu získaných bodů se držela tradiční dvojice Adam Zikmund a Petr Stojanov. V tomto pořadí ovládli trojskok (výkony 13,01 a 12,94), Adam pak přidal body za páté místo v dálce (637) a dělené osmé na dvoustovce (24,10), Petr sbíral cenná umístění na obou překážkových tratích (časy 17,27 a 65,83).

Vynikajícím způsobem se uvedl nováček v družstvu Martin Menčík. Ačkoli házel poprvé v životě dospělým, osmisetgramovým náčiním, dokázal obsadit druhé místo výtečným výkonem 52,57. O skvělé představení se postarali také naši vytrvalci. Luba Pokorný vytáhl na patnáctistovce svého svěřence a dalšího nováčka Jakuba Krabce ke skvělému času, Luba skončil šestý a Kuba sedmý (4:15,78 a 4:16,47). Na pětce se činil jeho další svěřenec Vít Doležal. Ten doběhl pátý v čase 16:51.

Muži tak obsadili sedmou pozici, když přeskočili rivaly v Moravské Třebové. Přesto bude zbytek sezóny velmi složitý, protože se dá čekat tuhý boj ze strany tohoto soupeře. Zrovna tak vyrovnaná může být ještě prvoligová soutěž žen, takže ani jedno družstvo nemá po úvodním závodě nic jistého. Příští závody se budou konat o druhém červnovém víkendu. Kompletní výsledky naleznete na www.atletika.cz.