Vyrovnaná skupina C druhé atletické národní ligy vyvrcholila v neděli 25. srpna v Čáslavi. Hrozba podzimní baráže, kterou bude muset absolvovat nejslabší družstvo v celkovém hodnocení soutěže osmi celků, totiž před závěrečným čtvrtým kolem visela hned nad čtveřicí týmů – Moravskou Třebovou, Hvězdou Pardubice B, Ústím nad Orlicí a právě Jičínem. Již předem bylo jasné, že si nikdo nebude chtít vytáhnout černého Petra a všichni se na poslední závod přichystají zodpovědně.

Předpovědi se naplno potvrdily a v průběžném hodnocení si Jičín vedl dlouho nedobře. K udržení ligy bylo přitom potřeba porazit Ústí nad Orlicí či Hvězdu Pardubice, případně prohrát o maximálně dvě příčky s Moravskou Třebovou.

Motorem týmu byli opět vytrvalci pod taktovkou velezkušeného Lubomíra Pokorného. Ten dokázal obdivuhodně zvítězit v závodě na 3000 metrů (9:23,95) a za ním se vyvezli na další bodované příčky pátý Vít Doležal (9:34,58) a devátý Pavel Franc (10:08,10). Luba pak nastoupil ještě na patnáctku, kde si pro třetí příčku doběhl dorostenec Jakub Krabec (4:11,56), šestý byl právě Pokorný (4:24,89) a bohužel jedenáctý Ondřej Brunner. Obou tratí se také zúčastnil premiérově v jičínském dresu Jiří Záruba.

Dalšího krásného umístění dosáhl Martin Menčík v hodu oštěpem. Silná konkurence ho namotivovala k novému osobnímu rekordu o hodnotě 55,36, kterým obsadil výtečnou druhou příčku. Pouhé dva decimetry pak chyběly Petru Vrátilovi, aby rovněž připsal body pro družstvo – oštěp zapíchl ve vzdálenosti 42,08 a skončil jedenáctý. Martin se ještě zúčastnil hodu kladivem, ale nedosáhl na bodované umístění.

Soutěž nezačala vůbec dobře pro Adama Zikmunda. Ten přijel do Čáslavi po nemoci a navíc si hned v úvodní disciplíně, skoku do dálky, poranil při dopadu záda. Výkon 592 stačil na slabé desáté místo. Potom ale i přes handicap zabojoval ve výšce, kde skončil pátý za výkon 177 a třetí místo si odnesl z trojskoku (12,66). Ve stejné disciplíně byl čtvrtý Petr Stojanov výkonem 12,58. Petr tradičně zvládl krátké překážky, kde skončil pátý (17,31), dlouhé překážky tentokrát takticky nedoběhl a šetřil síly na trojskok. Na obou překážkových tratích závodil také Jaroslav Nauš. Ty krátké mu bohužel nevyšly zdaleka podle představ (deváté místo za 19,75), chuť si pak spravil na těch dlouhých sezónním nejlepším výkonem 61,68 a sedmým místem.

Nelze zapomenout ani na další dorosteneckou oporu Ondřeje Mikeše. Vynikající desetibojař závodil tentokrát na dvoustovce a ve skoku o tyči. Sprint zvládl za 23,38, což stačilo na čtvrté místo, mezi tyčkaři mu pak výkon 375 zajistil druhou příčku. Pro nejistý pocit v zadním stehenním svalu se pak bohužel nezúčastnil závěrečné čtvrtkařské štafety. A na výkonu našich to bylo znát. Složení Stojanov, Franc, Nauš a Zikmund obsadilo až devátou příčku, vytrvalecká štafeta na body nedosáhla.

Již před štafetami ale bylo téměř jisté, že Jičín letos z druhé ligy padat nebude. Porazili jsme totiž Hvězdu Pardubice a Moravská Třebová skončila hned před námi na šestém místě. V celkovém hodnocení tak patří družstvu AC TJ Jičín pěkná šestá příčka před těmito dvěma rivaly. Baráž o první ligu okusí týmy Čáslavi a Aktisu Praha.

V roce 2020 nás tak čeká již sedmá sezóna v druhé lize v řadě od postupu z krajského přeboru v roce 2013. Celkově můžeme letošní působení hodnotit příznivě, především díky nově zapojeným členům, kteří dokázali ihned bodovat a přispět tak družstvu. Na druhou stranu zůstávají naší obrovskou slabinou vrhy (kromě oštěpu) a oslabení je znát také u sprintů, které byly ještě nedávno výkladní skříní mužské části oddílu.