Foto Jan Houska, ČAS

Atlet Tadeáš Berný se zaskvěl na vícebojařském mistrovství republiky, když v soutěži sedmibojařů dorostenců obsadil třetí příčku. Byla to pro něj konečně medailová satisfakce po slušné řádce čtvrtých míst z předchozích republikových šampionátů (víceboje, skok o tyči, překážky). Prolomit prokletí se mu podařilo 10. a 11. února v atletické hale Otakara Jandery v pražské Stromovce.

Tadeáš začal svůj sedmiboj slibným prvním dnem, kdy si sice nevytvořil žádný osobní rekord, ale v žádné disciplíně za ním ani příliš nezaostal. Hladkou šedesátku proběhl v čase 7,42, do dálky skočil 636, pětikilogramovou kouli vrhnul do vzdálenosti 12,52 a ve výšce přeletěl přes 182 centimetrů. Po prvním dnu přenocoval na průběžném osmém místě, nicméně s odstupem pouhých tří bodů na místo čtvrté. Jeho nejsilnější disciplíny navíc měly přijít až druhý den.

Neděle začala v podobném duchu, v jakém probíhala celá sobota. Na překážkách časem 8,44 jen těsně zaostal za svým osobním rekordem. Útočit se pak mělo v tyčkařském sektoru. Zde Tadeáš opravdu řadu soupeřů předčil rozdílem třídy s výkonem 410 cm, avšak paradoxně se jednalo o jisté zaváhání, jelikož v letošní sezóně již skočil 450 a patří mezi republikovou špičku mezi tyčkaři specialisty. Před závěrečným kilometrem bylo tak jasné, že bude muset o svoji medaili ještě nečekaně bojovat. Běžecky na tom je však výtečně, za čas 2:41,86 by se nemusel stydět kdejaký půlkař. Tadeáš odtáhl celý závod strojovým tempem stylem start cíl. Útok na bronz nakonec zaslouženě vyšel o třicet bodů. Tadeášův součet 5059 je jeho novým osobním rekordem, zrovna tak jako skvělý čas na kilometru.

Svěřenec trenérů Adama Zikmunda a Miroslava Hnáta dosáhl při dané konstelaci asi nejlepšího možného výsledku. Vítěz Michal Rada z Českých Budějovic, který se snad pro atletiku narodil, totiž kraloval v novém národním rekordu 5691 bodu, když svůj vlastní nároďák z loňského roku překonal o 259 bodů. V rámci sedmiboje navíc zaběhl národní rekord také na krátkých překážkách časem 7,67. Podobně skvěle ale závodil chrudimský talent Adam Juliš. Nebýt Rady, byl by to on, kdo by si připsal dva národní rekordy, a to ve stejných disciplínách (překážky za 7,69 a za sedmiboj 5442 bodů). V takto nabité konkurenci má Tadeášův úspěch cenu zlata. Nyní se bude soustředit na tyčku, ve které by se měl představit za dva týdny po pražském vícebojařském klání v moderní atletické hale v Ostravě při MČR jednotlivců.